Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Każdy rodzic katechetą – akademicki kurs dokształcający

Celem zajęć „Każdy rodzic katechetą” jest przygotowanie osób świeckich do katechizacji w swojej rodzinie, parafii, wspólnocie religijnej oraz pogłębienia wiedzy z zakresu Pisma św., teologii, bioetyki, dydaktyki, psychologii, pedagogiki, nowych mediów katolickich, historii Kościoła.

BLOK BIBLIJNY

• Czym jest Biblia? O czym mówi Biblia i po co ją napisano? Jaki był proces ograniczający ksiąg biblijnych? Jak iw jakich językach napisano Biblię? W jaki sposób dotarliśmy do nas tekst Pisma Św.? Podział ksiąg biblijnych. Prehistoria i historia biblijna. Dzieje Izraela. Królewska poezja i edukacja. Wolanie proroków. Pisma Nowego Testamentu. Cuda Starego i Nowego Testamentu. Nauczanie w przypowieściach. Początki Kościoła.

BLOK PRORODZINNY i ETYCZNY

• Katecheza w rodzinie
  • Zagadnienia etyczno-moralne jak np. eutanazja, klonowanie, moralne granice eksperymentu medycznego, in vitro, opieka paliatywna i terminalna alternatywa eutanazji, skutki śmierci mózgowej, etyka seksualna.

BLOK PEDAGOGICZNO-PSYCHOLOGICZNY

• Małe dziecko i jego rodzice. Rozwój uczuć i kontaktów społecznych. Przejawy religijności małego dziecka. Modlitwa małego dziecka. Dziecko przedszkolne w rodzinie.
  • Wiek szkolny. Relacja dziecko-matka. Relacja dziecko-ojciec. Rola ojca i matki w wychowaniu religijno-moralnym. Dojrzewanie biologiczne i społeczne. Dorastający i ich rodzice.
  • Samowychowanie – zadanie dla młodych i starszych dorosłych.
  • Życie osób starszych. Psychofizjologia starzenia się. W roli teściów. W roli dziadków.
  • Choroba i śmierć w rodzinie. Religijne znaczenie choroby. Umieranie. Pomoc rodzinie w wychodzeniu z żałoby. Jak powiedzieć dziecku o śmierci?

BLOK TEOLOGICZNY (Teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia małżeństwa i rodziny, teologia duchowości, liturgika itd)

• Wybrane zagadnienia: rodzaje sumienia: sumienie szerokie, sumienie przytępione, sumienie faryzejskie, sumienie skrupulanckie, sumienie prawdziwe, sumienie fałszywe, sumienie pewne.
  • Traktaty teologiczne: Chrystologia, Mariologia, Eklezjologia, Trynitologia, Sakramentologia, Antropologia teologiczna, Łaska, Eschatologia.

BLOK HISTORYCZNO – KULTURALNY

• Historia Kościoła, Patrologia, Dziedzictwo Kultury Chrześcijańskiej: Sztuka, Archiwum, Biblioteka, Muzeum.

BLOK – NOWA EWANGELIZACJA PRZEZ NOWE MEDIA

• Ewangelizacja w epoce mass mediów, ewangelizacja na Facebooku i Twitterze, strony internetowe, wypowiedź blogowa jako sygnał preferencji aksjologicznych, portale i strony katolickie, prasa katolicka.

BLOK KATECHETYCZNO – DYDAKTYCZNY

• Dynamika procesu nauczania-uczenia się
  • Pojęcie metod dydaktycznych i ich podstawowa klasyfikacja: metody słowne (akroamatyczna, erotematyczna, heureza, naturalne i sztuczne); klasyfikacja metod nauczania: metody oglądowe (oparte na obserwacji), metody oparte na posługiwaniu się słowem, metody oparte na działalności praktycznej uczniów, metody gier dydaktycznych; metody nauczania a główne rodzaje zadań dydaktycznych; kryteria doboru metod nauczania (wykład, referat, dyskusja, rozwiązywanie problemów, gra symulacyjna).
  • Metody aktywizujące w katechezie: pantomima, teatr cieni, puzzle plakatowe, niedokończone zdania, słoneczko, karty edukacyjne – sigla biblijne, parafraza, metody na poznanie imion, taniec w pracy katechetycznej, „burza mózgów”, bibliodrama, metaplan, zdania niedokończone itp.

Terminarz zjazdów

Spotkania odbywać się będą w systemie weekendowym wg poniższego harmonogramu

28-29.10.2023 ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE I MODUŁ: TEOLOGIA MAŁŻEŃSTWA I RODZINY (Prowadzący: Ks. dr Robert Czarnowski i Wiesław Gajewski)
11-12.11.2023 MODUŁ TEOLOGICZNY: TEOLOGIA DUCHOWOŚCI (Wykładowca: Ks. Prof. dr hab. Marek Tatar)
25-26.11.2023 MODUŁ TEOLOGICZNY: TEOLOGIA MORALNA (Wykładowca: Ks.dr hab.Krzysztof Kietliński, prof.UKSW)
09-10.12.2023 MODUŁ PEGAGOGICZNO-PSYCHOLOGICZNY (Wykładowca: Ks.dr hab.Dariusz Kurzydło, prof.UKSW)
20-21.01.2024 MODUŁ TEOLOGICZNY: TEOLOGIA DOGMATYCZNA (Wykładowca: Ks.dr hab.Jarosław Babiński, prof.UKSW)
17-18.02.2024 MODUŁ KATECHETYCZNO-DYDAKTYCZNY (Wykładowca: Ks.dr hab.Tomasz Kopiczko, prof.UKSW)
09-10.03.2024 MODUŁ BIBLIJNY: STARY TESTAMENT (Wykładowca: Dr hab. Barbara Strzałkowska DSSH, prof.UKSW)
13-14.04.2024 MODUŁ BIBLIJNY: NOWY TESTAMENT (Wykładowca: Ks.Prof.dr hab.Janusz Kręcidło MS)
27-28.04.2024 MODUŁ: BIOETYKA (Wykładowca: Elwira Pniewska)
11-12.05.2024 MODUŁ: HISTORIA KOŚCIOŁA I DÓBR KULTURY KOŚCIELNEJ (Wykładowca: Ks.dr Robert Czarnowski)
15-16.06.2024 MODUŁ: MEDIA KATOLICKIE (Wykładowca: Ks.dr Robert Czarnowski)

Porządek dzienny spotkań weekendowych

godz. 10.00 – Msza św.
godz. 11.00 do 19.00 – zajęcia dydaktyczne
godz. 9.00 do 14.00 – zajęcia dydaktyczne
godz. 10.15 – Msza św. (w przerwie zajęć)

Miejsce zajęć

Kapelania Polska w Alcala de Henares
C. de Pedro Laínez, 2
28807 Alcalá de Henares, Madrid

Informacja i zapisy

Ks. Czesław Piela
WhatsApp: +34 653 59 85 90
email: x.piela@gmail.com

Opłaty

Uczestnicy Kursu są zwolnieni z czesnego i innych opłat związanych z organizacją i prowadzeniem zajęć.

Wymagane dokumenty

Osoby, które uczestniczą w Kursie Dokształcającym „Każdy rodzic katechetą” są zobowiązane do złożenia odpowiednich dokumentów:

• wypełniony kwestionariusz osobowy,
  • kserokopia dokumentu poświadczającego posiadane kwalifikacje/wykształcenie (świadectwa ukończenia szkoły średniej lub dyplomu ukończenia studiów)

Więcej informacji w >>> REGULAMINIE