Każdy rodzic katechetą

akademicki kurs teologiczno-katechetyczny

BLOK BIBLIJNY

• Czym jest Biblia? O czym mówi Biblia i po co ją napisano? Jaki był proces powstawania ksiąg biblijnych? W jaki sposób i w jakich językach napisano Biblię? W jaki sposób dotarł do nas tekst Pisma Św.? Podział ksiąg biblijnych. Prehistoria i historia biblijna. Dzieje Izraela. Królewska poezja i mądrość. Wołanie proroków. Pisma Nowego Testamentu. Cuda Starego i Nowego Testamentu. Nauczanie w przypowieściach. Początki Kościoła.

BLOK PRORODZINNY i ETYCZNY

• Katecheza w rodzinie
  • Zagadnienia etyczno- moralne jak np. eutanazja, klonowanie, moralne granice eksperymentu medycznego, in vitro, opieka paliatywna i terminalna alternatywą eutanazji, kryterium śmierci mózgowej, etyka seksualna.

BLOK PEDAGOGICZNO – PSYCHOLOGICZNY

• Małe dziecko i jego rodzice. Rozwój uczuć i kontaktów społecznych. Przejawy religijności małego dziecka. Modlitwa małego dziecka. Dziecko przedszkolne w rodzinie.
  • Wiek szkolny. Relacja dziecko-matka. Relacja dziecko-ojciec. Rola ojca i matki w wychowaniu religijno-moralnym. Dojrzewanie biologiczne i społeczne. Dorastający i ich rodzice.
  • Samowychowanie – zadanie dla młodych i starszych dorosłych.
  • Życie osób starszych. Psychofizjologia starzenia się. W roli teściów. W roli dziadków.
  • Choroba i śmierć w rodzinie. Religijne znaczenie choroby. Umieranie. Pomoc rodzinie w wychodzeniu z żałoby. Jak powiedzieć dziecku o śmierci?

BLOK TEOLOGICZNY (Teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia małżeństwa i rodziny, teologia duchowości, liturgika itd)

• Wybrane zagadnienia: rodzaje sumienia: sumienie szerokie, sumienie przytępione, sumienie faryzejskie, sumienie skrupulanckie, sumienie prawdziwe, sumienie fałszywe, sumienie pewne.
  • Traktaty teologiczne: Chrystologia, Mariologia, Eklezjologia, Trynitologia, Sakramentologia, Antropologia teologiczna, Łaska, Eschatologia.

BLOK HISTORYCZNO – KULTURALNY

• Historia Kościoła, Patrologia, Dziedzictwo Kultury Chrześcijańskiej: Sztuka, Archiwum, Biblioteka, Muzeum.

BLOK – NOWA EWANGELIZACJA PRZEZ NOWE MEDIA

• Ewangelizacja w epoce mass mediów, ewangelizacja na Facebooku i Twitterze, strony internetowe, wypowiedź blogowa jako sygnał preferencji aksjologicznych, portale i strony katolickie, prasa katolicka.

BLOK KATECHETYCZNO – DYDAKTYCZNY

• Dynamika procesu nauczania-uczenia się
  • Pojęcie metod dydaktycznych i ich podstawowa klasyfikacja: metody słowne (akroamatyczna, erotematyczna, heureza, naturalne i sztuczne); klasyfikacja metod nauczania: metody oglądowe (oparte na obserwacji), metody oparte na posługiwaniu się słowem, metody oparte na działalności praktycznej uczniów, metody gier dydaktycznych; metody nauczania a główne rodzaje zadań dydaktycznych; kryteria doboru metod nauczania (wykład, referat, dyskusja, rozwiązywanie problemów, gra symulacyjna).
  • Metody aktywizujące w katechezie: pantomima, teatr cieni, puzzle plakatowe, niedokończone zdania, słoneczko, karty edukacyjne – sigla biblijne, parafraza, metody na poznanie imion, taniec w pracy katechetycznej, „burza mózgów”, bibliodrama, metaplan, zdania niedokończone itp.

Patriotyzm dnia codziennego rodziny polskiej na Emigracji

warsztaty edukacyjno-pegagogiczne dla małżonków, rodziców i młodzieży

MŁODZIEŻ BIERZMOWANA

1. Miłość nie jedno ma imię
    Cykl zajęć dla młodzieży 15+ na temat zakochania, miłości i seksualności.
  2. Rola rodziców w życiu nastolatka
    Warsztaty o budowaniu mostów w rodzinie.
  3. Dwie Agaty
    Oparta na faktach opowieść ukazująca dwie skrajne postawy wobec „niechcianej” ciąży.

1. Kolczasty Nastolatek
    O specyficznych i zarazem trudnych do zaakceptowania potrzebach
    rozwojowych okresu dorastania oraz sposobach wychodzenia im naprzeciw z podniesiona głowa. (dla rodziców młodzieży bierzmowanej).
  2. Rodzice jako bezpieczne baza
    Złote zasady wychowania w rodzinie zapewniające bezpieczne lokowanie rodzicielskiego kapitału wychowawczego. (dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych).

MAŁŻONKOWEI ZE STAŻEM 1+

1. Małżeńskie EKG
    profilaktyka małżeńskich zadyszek i arytmii, czyli domowe sposoby radzenie sobie z codziennymi problemami życia we dwoje.
  2. Tajemnice małżeńskiej alkowy
    Czynniki mające istotny wpływ na jakość życia seksualnego małżonków

INNE TEMATY

1. Kobieta w Biblii – Stary Testament
    Niezwykle bogaty profil kobiecości – starotestamentalny, ale jakże
    współczesny.
  2. Tylko miłość daje życie
    Co to znaczy, ze życie jest darem Boga i w jaki sposób?